Peter Lukeš
Peter Lukeš

Peter Lukeš

Founder

Jeho prvou prácou bol predaj vianočných kaprov v centre Bratislavy. Peniaze, ktoré zarobil v ľadovej vode, použil na lyžovačku s kamarátmi. Po skončení Elektrotechnickej fakulty STU so špecializáciou Elektronické počítače zostal pracovať ako pedagóg na svojej alma mater, kde sa venoval problematike umelej inteligencie. Tá bola aj predmetom jeho doktorandskej práce.

Vo Viedni, kam 2,5 roka každý deň dochádzal z Bratislavy, pracoval v renomovanej IT firme vyvíjajúcej softvér. Rýchlo si však začal klásť otázku, prečo by mal robiť pre iných to, čo môže robiť sám pre seba. Takto vznikol DITEC, jeho prvá firma, ktorá je 28 rokov jednou z najväčších slovenských IT firiem vyvíjajúcich softvér.

Keď sa mu v istom období naskytla možnosť pomôcť upadajúcej firme zameranej na import a predaj áut, v krátkom čase z nej ako človek s vášňou pre autá a biznis urobil jednu z popredných slovenských firiem. T.O.P AUTO Holding dnes zastupuje päť svetových automobiliek vrátane značiek Land Rover a Jaguar.

Jednou z odpovedí, kam investovať svoje zarobené peniaze z IT, bol vznik spoločnosti Immocap, v ktorej začal písať svoj príbeh developera.

Na konte má niekoľko veľkých biznis centier v Bratislave a Budapešti, či projekt CENTRAL, ktorý ako prvý svojho druhu získal certifikát multifunkčnej zelenej stavby na Slovensku a pozostáva z nákupného centra, hotela a administratívnych priestorov. Kľúčovým projektom Immocapu je v súčasnosti NOVÝ ISTROPOLIS – projekt kultúrno-kongresového centra na Trnavskom mýte v Bratislave, ktorý do hlavného mesta prinesie špičkovú architektúru, moderné verejné priestory, kultúru a kongresovú turistiku.

Skúsenosti v developmente priviedli Petra Lukeša k presvedčeniu, že je možné stavať lepšie, efektívnejšie a s väčším dôrazom na ekológiu a udržateľnosť, čo vyústilo do založenia firmy e-Dome, v ktorej skĺbil know-how a skúsenosti z developmentu, IT a stavebnej fyziky a vytvoril spoločnosť, ktorej sa darí znižovať energetickú náročnosť budov. V roku 2020 spoločnosť úspešne predal stredoeurópskemu energetickému gigantu ČEZ.

Ďalším biznis príbehom Petra Lukeša je Pixel Federation, z ktorej spolu so štvoricou zakladateľov pod vedením CEO Šimona Šicka pomohol ako strategický investor urobiť jednu z najúspešnejších herných firiem na svete. V čase, keď do Pixel Federation investoval, stála 4-členná firma pred krachom.

Vytrvalosť, ktorá mu pomáha v biznise, je zároveň motorom jeho obľúbených koníčkov. Vyznáva zdravý životný štýl, je vášnivý športovec a niekoľko rokov sa aktívne venuje výtvarnému umeniu a zberateľstvu. Jeho platforma na podporu umenia Collective je spoluorganizátorom Ceny Oskára Čepana, prestížneho ocenenia pre vizuálnych umelcov do 40 rokov.

viac